یکشنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹ برابر با 2021 , 17 Sunday , January

  • شناسه : 38626974
  • تاریخ : ۱۴:۵۸ ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
مدفن پسماند صفیره کلانشهر اهواز دوباره شعله‌ورشد
مدفن پسماند صفیره کلانشهر اهواز دوباره شعله‌ورشد

مدفن پسماند صفیره کلانشهر اهواز دوباره شعله‌ورشد

 رییس شورای اسلامی روستای صفیره گفت: مدفن زباله کلانشهر اهواز از روز جمعه در نزدیکی روستای صفیره در ۱۵کیلومتری غرب اهواز برای چندین بار در سه هفته اخیر دوباره…

ماه خبر / شهید نواصر روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:این آتش سوزی که هم اکنون با شدت و ضعف همچنان ادامه دارد ساکنان ۶ روستای منطقه از جمله روستای صفیره که تنها ۲ کیلومتر با محل مدفن زباله کلانشهر اهواز فاصله دارد را با مشکلات تنفسی رو به‌رو کرده است. وی با اشاره به عمدی بودن این آتش سوزی‌ها در سه هفته گذشته توسط افراد ناشناس بیان کرد: ساکنان روستاهای اطراف این مدفن به دلیل آلودگی زیاد کلافه شده و پیگیری‌ شورای اسلامی روستای صفیره برای حل این مشکل تاکنون به جایی نرسیده است. رییس شورای اسلامی روستای صفیره با اشاره به اعتراض زیاد ساکنان روستاهای اطراف محل پسماند کلانشهر اهواز نسبت به مشکلات به وجود آمده ادامه داد: سازمان پسماند شهرداری اهواز به هیچ یک از تعهدات خود مبنی برای اشتغال اهالی و پرداخت مطالبات نگهبانان بومی این پسماند عمل نکرده است. نواصر، با اشاره به راه‌اندازی مدفن پسماند اهواز در سال ۱۳۹۱ و مشکلات زیادی که اهالی این روستاها در طول این سال‌ها متحمل شده‌اند خواستار پیگیری رفع مشکلات اهالی روستاهای اطراف سایت صفیره از توابع بخش غیزانیه شهرستان اهواز شدند. به گفته وی تاکنون اقدامی از سوی شهرداری اهواز و سازمان پسماند برای خاموش کردن این آتش صورت نگرفته است.

به گفته برخی اهالی روستایی این منطقه دود غلیظ و بوی نامطبوع ناشی از آتش سوزی مکرر سایت پسماند صفیره بیش از هشت هزار نفر از روستاهای اطراف را آزار می‌دهد.این درحالی است که آلودگی‌ فلرهای نفتی در این منطقه آلودگی‌ زیست محیطی را تشدید کرده و دمای هوا را به صورت غیرطبیعی افزایش داده است.
این آتش سوزی و دود سفید رنگ آن تا شعاع ۳۰کیلومتری قابل رویت است و تغییرات جهت وزش باد از هر سو مناطق بیشتری را آلوده کرده است.
گفته می‌شود انتشار دود در منطقه باعث دودگرفتگی جاده و کاهش دید رانندگانی که در این مسیر تردد می‌کنند می‌شود که می‌تواند خطرات جانی برای مسافران داشته باشد.

گفته می‌شود شکایت اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص آلودگی‌های زیست محیطی در این منطقه در مراجع قضایی در دست پیگیری است.
مدفن پسماند اهواز در نزدیکی روستای "صفیره" در بخش غیزانیه این شهرستان، از سال ۱۳۹۱ و با تعطیل شدن مدفن قدیمی پسماند در منطقه "برومی "راه اندازی شده است.
روزانه یک هزار تن زباله شهر اهواز به سایت پسماند اهواز منتقل می‌شود. اگر چه روش به کار گرفته در این سایت (روش نیمه هوازی موسوم به فوکوئوکا) قرار است مانع از آلودگی زیست محیطی شود اما به دلیل دفن غیراصولی زباله، آلودگی‌ها همچنان ادامه دارد و از چند سال با آتش‌سوزی‌های وسیع پیش در فصل گرما روبه رو می‌شود.
دود شدید ناشی از آتش سوزی در سایت پسماند صفیره در پنجم تیر ۱۳۹۵ که برخی مناطق شرقی اهواز را هم فراگرفته بود موجب کاهش دید و اختلال در پروازهای فرودگاه اهواز شد و چند پرواز را به تاخیر انداخت.

منبع : ایرنا